Putovanje u Krakov, biser Poljske

Putovanje u Krakov, moje prvo veliko putovanje. Ali kada pomislimo na putovanje, često prva asocijacija nam bude novčanik. Kako izdvojiti iz svog skromnog budžeta sumu za prijeko potrebni odmor, a pri tom preživjeti do sljedećeg mjeseca?

Ako površno analiziramo stvari, rekli bismo da su putovanja za privilegovane i sa punijim džepom. No, ne mora uvijek biti tako. Jedino što vam je potrebno i bez čega ne možete je malo dobre volje i avanturističkog duha. Iz tog razloga ispričaću vam svoju priču i uvjeriću vas u istinitost prethodnih tvrdnji. Pa da počnemo avanturu 🙂

Već nekoliko godina strastveni sam zaljubljenik u volontiranje. Bila sam aktivan član u nekoliko organizacija istovremeno i u svakoj sam obavljala neku funkciju. Hoću reci, nije dovoljno samo da ste član neke organizacije. Ukoliko želite nešto da postignete, morate malo i da uložite, pa makar to bilo i pola sata vaseg vremena. Meni kao studentu i hiperaktivnoj osobi, to je više predstavljalo zadovoljstvo nego obavezu.

Budiš se nasmijan, nemaš plan, a pri tom znaš da ce ti dan biti drugačiji od prethodnog, produktivniji od jučerašnjeg i da ćeš leći srećniji jer si iz ničeg napravio nešto. Dok ti ćutiš i radiš, neko te posmatra, bilježi i cijeni sve to. I tako, bilješka po bilješka, ustediš ti tih poena, ako već nemaš para.

Poljska

Kako to obično biva u nevladinim organizacijama, svako malo se ukaže prilika za vikend radionicu izvan grada, projekat koji uključuje putovanje ili nešto slično tome. Nažalost il na sreću, bude ograničeno brojem ljudi. E onda tu na snagu stupa ta tvoja štedna knijižica sa uloženim radom, pa shvatiš da tvojih pola sata nije više pola, sad je nekoliko. Da to što si ti uradio nije bilo samo da bi uradio, nego je imalo većeg značaja.

I na kraju, kad se sve sabere i oduzme, vidiš da se nalaziš među tim, brojem ograničenim, ljudima. Na ovakav način zaslužila sam putovanje u Poljsku i odlazak na seminar čiji je trošak snosila organizacija. Moj zadatak je bio da se pobrinem za transport. Znajući da iz svog budžeta ne mogu da izdvojim puno novca, sad umjesto u organizaciji, sate sam provodila za kompjuterom praveći kombinacije i planirajući stanice. Poslije mnogih matematičkih radnji, iskalkulisala sam da bi moj putni trošak, uključujući i jednu noć u hostelu u Krakovu mogao da iznositi svega 70 evra. Pri tom bih obišla Grac- Beč- Katovice-Krakov i na kraju odredište Ustron.

maja-u-poljskoj

Ideja je bila prihvaćena i počeli smo sa realizacijom prethodno uvrđenog plana. Početna stanica je bila Banja Luka. Povratna autobuska karta do Graca, sa popustom za studente, otprilike iznosi 30 evra. Ukoliko na vrijeme počnete da planirate put, iz Graca do Beča se može pronaći povratna vozna karta za 9 evra.

Važno je da naglasim da je kupovina online i da je potrebno kupiti kartu bar mjesec dana ranije, ako je želite pronaći po povoljnijoj cijeni, u protivnom na dan putovanja biste morali izdvojiti 70 evra za istu tu. Iz Beča do Katovica, takođe postoji redovna autobuska linija i cijena povratne karte okvirno iznosi 15 evra. Procedura kupovine karte je ista kao i za voz do Beča. Autobus je dosta udoban i sa WIFI internetom, tako da će vam skratiti putovanje.

Od Katovica do Krakova  potrošićete jos 1 evro i otprilike pola sata do odredišta. U centru Krakova možete da pronađete hostel za 10 evra, sa pristojnim ambijentom i uključenim doručkom. Poljska je inače dosta jeftina zemlja. Osim toga, cijene u Krakovu su prihvatljive, što znači da nije potrebno da dobro istanjite svoj novčanik da biste proveli par dana tamo i uživali u svemu onom što ovaj grad pruža. Da li je zbog proljeća koje me zadesilo tamo ili zbog duše tog grada, otišla sam sa željom da mu se ponovo vratim.

Rynek Glowny, koji privlači ljude brojnim restoranima, kafićima, suvenirnicama, ali i zanimljivim pričama. Na trg se nalazi jedna od, nakon brda Wawel, najvećih znamenitosti grada. Radi se o renesansnoj građevini Sukiennice u kojoj je smještena Nacionalna umjetnička galerija.

Trg u Krakovu je najveći trgu EvropiTo je glavni biser grada iz kojeg ne možete otići, a da ne kupite barem jedan suvenir. Pored nje naići ćete na gotičku baziliku Sv. Marije s prepoznatljivim tornjevima. Svakog punog sata se s najvišeg tornja može čuti melodija trube koja se zove “Hejnal mariacki“ odnosno “Zora svete Marije“, poznata i kao “Krakovska himna“ koja se prekida napola. Melodija se svira u čast trubaču koji je u 13. vijeku pogođen strijelom u grlo dok je alarmirao grad o napadu Tatara. Trg je prepun besplatne zabave i uličnih zabavljača: pantomimičara, žonglera, uličnih svirača, slikara…

U blizini centra grada takodje se nalazi brdo Wawel čiji vrh krasi dvorac kao simbol trajanja grada.

Dvorac Vavel u KrakovuPrema legendi grad je osnovao vojvoda Krak koji je na brdu ubio zmaja i odlučio ga nazvati po sebi. Zmaj je postao simbol grada. Osim dvorca, tu se nalazi katedrala i kraljevske grobnice. Zvonici katedrale su zapravo ono što se prvo i primjećuje u šetnji prema brdu. S vrha katedrale pruža se predivan pogled na sam grad kao i druge tornjeve na glavnom gradskom trgu.

Wawel (3)

Wawel (2)

Wawel (5)

Nažalost, u nedostatku vremena i zbog kratke posjete, zaobišla sam rudnike soli i čuveni logor Auschwitz. Pozitivno gledajući, to je razlog da se ponovo vratim u Krakov. Rudnik soli se nalazi nedaleko od Krakova u gradiću Wieliczka. Pročitah da je upisan na UNESCO-vu listu mjesta svjetske baštine u Europi. To je cijeli podzemni svijet, smješten ispod grada, sa ukupno 9 spratova do dubine 327 metara i preko 300 km hodnika. U rudnik se silazi niz 378 stepenica na 67 metara dubine kako bi se posjetili rudarski hodnici, oltari, skulpture, slano jezero, restoran. Tu se nalazi i muzej rudarstva s najvećom kolekcijom originalnih alatki i rudarske opreme koja ilustruje razvoj rudarske tehnologije od srednjeg vijeka do modernog doba. Najveća znamenitost je crkva Sv. Kinga koja je u potpunosti isklesana iz kamene soli. U njoj se redovno održavaju i koncerti simfonijskog orkestra. Na dubini od 135 metara nalazi se lift s kojim se za nekoliko sekundi izlazi na površinu. Ispod 200 metara nalazi se sanatorij, lječilište s konstantnom temperaturom i vlažnošću.

Auschwitz je, kao što pretpostavljam da svi već znate, manje lijepa slika ove priče, ali istorijski vrlo značajna. Posjetioci kažu da budi zaista jake emocije i da ste danima poslije toga pod tim utiskom. Mjesto koje i nakon toliko godina odiše tugom, bolom, patnjom.

Bilo kako bilo, vjerujem da nećete pogriješiti ako vaš put usmjerite ka Krakovu. Uživaćete i iz bogatog sadržaja sigurno pronaći najbolje za sebe.

DSCF1942

Meni ostaje samo da vam poručim da se motivišete, putujete, kontaktirate sa ljudima, interesujete se, istražujete i planeta je vaša.

 Bazilika Sv. Marija

Putovanje u Krakov bilo je moje prvo veliko putovanje koje mi je pomoglo da upoznam svijet. Kasnije sam posjetila, Brazil, Argentinu, živjela u Španiji i doživjela mnogo toga, ali ovo je bilo mjesto gdje je sve počelo.

Ostavi komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *