Atina. Kako moćno i snažno ime, složićete se zar ne? Moj treći put ovde, u septembru 2024. godine bio je najdetaljniji i najduži od svih, gdje sam imao priliku da u 5 dana koliko smo proveli ovde, obiđem sve ono što ovaj grad nudi i iskusim sve njene čari i ljepotu.
Prije nego vam pokažem šta to možete raditi dok ste ovde, hajde da prvo malo naučimo o istoriji ovog moćnog grada, te kako doći i gdje se smjestiti.
Atina – istorija i moderno u jednom!
Atina je danas moderna evropska prestonica, sa oko 3,2 miliona stanovnika, uključujući širi dio grada. Sa istorijom dugom preko 3 000 godina, jedan je od najimpresivnijih gradova Evrope, srce grčke kulture, filozofije i demokratije, ali i dinamičan grad u kojem nikad nije dosadno.
Šesti je najposjećeniji grad u Evropi poslije Pariza, Barselone, Istanbula, Londona i Berlina.
Kako doći u Atinu?
Sa naših prostora, imamo česte letove iz Beograda i Zagreba, odakle možete naći povoljne karte u zavisnosti od toga koliko ste fleksibilni i kada možete putovati. Mi smo dvije povratne karte, sa uključenim predanim koferom i carry on prtljagom, platili oko 500 evra sa kompanijom Aegan Airlines, a letili smo iz Beograda, a vraćali se za Zagreb.
Evo nekoliko informacija koje su korisne kada budete planirali svoj put u Atinu, oko pronalaska karata, tura i izleta koje možete bukirarti, ali i kakav smještaj pronaći.
Prije svega, kada je u pitanju smještaj, na ovom sajtu možete rezervisati povoljan smještaj u Atini, a ovdje možete uzeti jeftine avio karte. A za one koji planiraju da ostaju duže u zemlji i obilaze dosta atrakcija, na ovom linku imate listu zanimljivih tura i izleta koje možete raditi u zemlji. Posebna preporuka za ovu turu gdje je uključena ulaznica za Akropolj i muzej, nešto što se u Atini ne propušta.
Ono što vam isto tako može biti zanimljivo dok ste ovdje je ova univerzalna SIM kartica sa kojom ćete uštedjeti dosta novca na minute i internet.
Gdje se smjestiti?
Mi smo za naš boravak izabrali smještaj Benaki, koji nas je izašao vrlo jeftino, te smo tako za 5 dana boravka, platili 250 evra, što je za Atinu i jedan metropolitski grad itekako dobra cijena, a smještaj je pogodan za 4 do 6 ooba, jer ima tri sobe.
Okruženje je vrlo živo i puno restorana i kafića, uvijek prometno i puno ljudi, a vrlo dobro povezano sa ostatkom grada metroom, ali sve svakako možete obići i pješice, kako smo i mi radili, jer do Sintagme, glavnom trga, ima svega 15ak minuta šetnje.
Kako se kretati po gradu?
Mi smo sve obilazili pješice, što je velika prednost ogromnog grada kao što je Atina. Samo je važno da nađete smještaj koji je u centru svega i otprilike podjednako udaljen od svih glavnih atrakcija, pa ćete ako volite hodati, sve moći obići pješke, a nama je smještaj koji smo mi bukirali u tome mnogo pomogao.
Ukoliko ipak želite komotniju varijantu, metro je odličan način kretanja i jako dobro je povezan, ima tri linije, crvenu, plavu i zelenu, a možete uzeti kartu koja vam vrijedi određeni vremenski period i u tom periodu se možete voziti koliko želite između linija. Tu su i gradski busevi i tramvaji kao vid prevoza od jedne do druge tačke, odlično povezani, brzi i pouzdani.
Pa, da krenemo u obilazak!
Pred vama je 10 najboljih iskustava i doživljaja iz ovog grada i nešto što će vam sigurno pomoći pri vašem planiranju puta u prestonicu Grčke.
10. Monastiraki trg
Prvo mjesto koje ćemo obići u Atini je čuveni Monastiraki trg, odnosno jedno od najživopisnijih i najstarijih naselja u centru Atine, poznato po svojoj bogatoj istoriji, šarmantnim uskim ulicama i raznolikom spoju kulture, trgovine i zabave. Ovo je mjesto gde se susreću antička prošlost i moderni život, stvarajući jedinstvenu atmosferu koja privlači kako turiste, tako i lokalno stanovništvo.
Ovde ćete popiti ukusnu grčku kafu, pojesti giros ili suvlaki, te uživati u mirisima, ukusima i doživljajima Grčke na autentičan način, jer je mjesto puno kafića i restorana sa predivnim pogledom.
Centar Monastirakija u Atini obilježava prepoznatljiva crkva Pantanasa, poznata kao Crkva Blagoveštenja Presvete Bogorodice ili jednostavno Monastiraki crkva. Ova mala crkva, koja datira iz 10. vijeka, nalazi se na glavnom trgu Monastirakija i po njoj je cijela oblast dobila ime. Riječ “Monastiraki” znači “mali manastir”, i odnosi se na ovu crkvu koja je nekada bila deo većeg manastirskog kompleksa.
9. Plaka – mjesto dobrog šopinga!
A kad se najedete, treba nešto i pazariti, stoga se uputite u Plaku, poznato naselje Atine prepuno suvenirnica i prodavnica. Ovde ćete pronaći baš sve što vam treba od suvenira ili kao uspomena i poklon iz Atine, a i ovde možete dobro jesti, jer je mjesto prepuno divnih grčkih taverni sa posebnim šmekom antike.
8. Sintagma trg i spomenik neznanom junaku
Trg Sintagma je jedan od najpoznatijih i najvažnijih trgova u Atini. Sintagma na grčkom znači ustav, pa ovo mjesto nije slučajno dobilo to ime, jer se ovde nalazi zgrada grčkog parlamenta.
Pored parlamenta, na trgu Sintagma nalazi se i jedan od najpoznatijih spomenika u Grčkoj – Spomenik neznanom junaku. Ovaj spomenik je posvećen svim grčkim vojnicima koji su pali u borbi za slobodu, a njihova imena nikada nisu identifikovana. Spomenik je izgrađen 1932. godine, a njegov jednostavni dizajn sadrži reljef antičkog hoplita (grčkog vojnika), simbolizujući bezimenog borca za domovinu. Svakodnevno, kod spomenika, možete videti čuvenu ceremoniju smjene straže, koja privlači mnogobrojne turiste.
Ko su Evzoni i po čemu su specifični?
Stražari koje ovde možete vidjeti i koji čuvaju spomenik, poznati kao evzoni, su elitna jedinica grčke vojske, koja čuva Spomenik neznanom junaku. Njihova uniforma je prepoznatljiva po karakterističnim fustanellama (tradicionalnim suknjama) i cipelama s pomponima, tzv. tsarouchia. Evzoni su simbol hrabrosti i nacionalnog ponosa, a njihova smjena straže je postala omiljena turistička atrakcija.
Nevjerovatno ali istinito, uniforma jednog evzona je teška oko 20 kilograma, svaka njegova cipela teži 3 kile, a potrebno mu je i nekoliko sati da je obuče, i to obično ne može uraditi sam, već mora imati pomoć kolege! Često ćete ih vidjeti u oznojenoj odjeći, jer po cijele dane stoje na suncu, ali to njima ne predstavlja problem jer ovo rade iz ljubavi prema svojoj zemlji.
Ipak, biti evzon je velika čast za Grke, pa im tako ni jedno godišnje doba ne smeta, te ih možete vidjeti u svim vremenskim prilikama kako vjerno čuvaju spomenik.
7. Posjeti stadion Panatinaiko i Olimpijski muzej
Panatinaiko stadion postao je centralni simbol modernog olimpijskog pokreta kada je 1896. godine bio domaćin prvih modernih Olimpijskih igara, a danas je impresivan i po tome jer je 100% urađen od mermera, što je za adašnje standarde zaista bio poduhvat.
Danas se stadion koristi za posebne manifestacije i kulturne događaje, kao što su ceremonije zatvaranja Olimpijskih igara ili doček olimpijskog plamena, kao i koncerti i kulturne večeri. Njegova impresivna arhitektura i bogata istorija privlače brojne turiste, dok se trke i sportska takmičenja povremeno održavaju na njegovoj stazi.
Da biste posjetili stadion i muzej u sklopu stadiona, trebate uzeti ulaznicu na šalteru ispred stadiona, a osim što možete posjetiti tribine, možete se prošetati i trim stazom, ili čak otrčati krug ili dva! Ulaznica košta 10 evra po osobi, a za djecu do 6 godina je besplatna.
U muzeju, imate priliku vidjeti sve baklje sa svih olimpijskih igara kao i zanimljive detalje sa olimpijskih događaja, te razne predmete i eksponate.
6. Otiđite na čas kuhanja!
Definitivno jedna od boljih odluka koje smo donijeli dok smo boravili u Atini, bila je da odemo na čas kuhanja grčke hrane!
Osim što smo se sjajno zabavili i upoznali mnogo novih ljudi sa raznih strana svijeta, naučili smo praviti i neka jela koja do sada nismo znali, a vrlo su jednostavna i prije svega ukusna.
Važno je napomenuti da je Grčka zemlja vrlo dobro prilagođena vegetarijancima, jer iako jesu zemlja girosa i suvlakija, još je mnogo jela u ponudi koja ne uključuju meso, pa će tako svako naći nešto za sebe.
Mi smo odabrali da naše mjesto za čas kuhanja bude baš ovo, i to je bila jedna od boljih odluka!
Naša kuharica Vasja je bila pravi car i veoma zabavan lik, svo vrijeme smo pjevali, igrali i zabavljali se, a osim što smo u 4 sata koliko traje čas napravili čak 4 jela i dezert, išli smo i na lokalnu pijacu da vidimo kako sve izgleda i da kupimo sastojke za ručak koji ćemo praviti.
Na kraju, svi smo jeli zajedno ono što smo napravili i ovo je bilo jedno baš sjajno iskustvo! Nikako nemoj propustiti priliku da doživiš ovo iskustvo, pamtićeš ga sigurno kao jedno od boljih iz Grčke!
5. Posjeti Metropolitsku katedralu
Metropolitska katedrala u Atini, poznata i kao Katedrala Blagovijesti, ili jednostavno Metropolis, je glavna pravoslavna crkva Grčke i sjedište arhiepiskopa Atine. Nalazi se u samom srcu grada i predstavlja jedno od najznačajnijih vjerskih i kulturnih mesta u zemlji. Izgradnja ove impozantne crkve započeta je 1842. godine, samo nekoliko godina nakon što je Atina postala prestonica Grčke, a završena je 1862. godine.
Metropolitska katedrala je od velike važnosti za grčku crkvu, jer se tu održavaju najvažniji vjerski obredi, kao što su krunisanja, svadbene ceremonije i sahrane grčkih kraljeva i visokih državnih zvaničnika. Pored toga, katedrala je mjesto gdje se Grci okupljaju u trenucima značajnih vjerskih praznika, poput Uskrsa i Božića.
4. Uslikaj se kod Hadrijanove kapije
Hadrijanova kapija je služila kao ceremonijalni ulaz u grad i bila je dio šireg projekta urbanizacije koji je Hadrijan sproveo, uključujući izgradnju veličanstvenih zgrada, hramova i biblioteka. Kapija je stajala kao simbol Hadrijanove posvećenosti grčkoj kulturi i njegovih napora da spoji rimske i grčke tradicije.
Ovaj veličanstveni luk izgrađen je 131. godine nove ere u čast rimskog cara Hadrijana, koji je u velikoj meri doprinio razvoju i proširenju Atine tokom svoje vladavine. Kapija simbolizuje prelaz između starog grada Atine i novog grada koji je izgradio Hadrijan, čime je grad dobio novu dimenziju.
3. Posjeti neki od brojnih rooftop restorana
Mi smo se tokom našeg boravka u Atini počastili jednim pravim ugođajem – večerom na jednom od predivnih rooftop bar – restorana ovog grada, odakle nam se pružao nevjerovatan pogled na grad i sam Akopolj.
Uživali smo u zalasku sunca i napunili baterije za dalji obilazak idućeg dana, a ovo nam je itekako prijalo!
Restoran u koji smo mi išli se zvao Terra Therace, a hrana je bila i više nego ukusna!
2. Posjeti Arheološki muzej
Kad se dobro najedete i dobijete energiju za dalje hodanje, pravo je vrijeme da se posjeti i Arheološki muzej Atine, koji zaista ima šta da ponudi.
Ulaznice smo kupovali na ovom linku, a ono što je važno znati za Nacionalni arheološki muzej u Atini je to da je najveći i najznačajniji arheološki muzej u Grčkoj, a ujedno i jedan od najvažnijih muzeja na svijetu. Osnovan je u 19. vijeku, 1829. godine, s ciljem da se sačuvaju i izlože najvažniji arheološki eksponati iz različitih perioda grčke istorije.
Jedan od najzanimljivijih i najpoznatijih eksponata je i Antikitera mehanizam, složeni astronomski instrument koji se smatra najstarijim “računarom” na svijetu, a osim toga, tu je još i oko 11 000 eksponata među kojima su najpoznatiji Zlato Mikene, uključujući slavnu Agamemnonovu masku, i impozantne bronzane skulpture, kao što je Posejdon iz Artemizija. Takođe, muzej čuva i bogatu kolekciju keramike, freski iz Santorinija, kao i jedinstvene umjetničke predmete iz Egejske civilizacije, poput predmeta iz Minojske i Kikladske kulture.
1. Akropolj, Partenon i Akropoljski muzej
Naavno, ovaj lokalitet je ostao za sami kraj, na prvom mjestu i nešto što se jednostavno ne propušta kada dođete u Atinu. Kaže se da uopšte niste bili u Gkoj ako ne dođete ovde, a rekao bih da je ovo stvarno tačno, jer ovo je simbol ne samo grada već i cijele Grčke, nešto što morate posjetiti, a uz Akropolj i Partenon, nikako ne smijete propustiti ni Akropoljski muzej.
Ulaznice za sam Akropolj možete kupiti na ovom linku, a ako želite kombinovanu ulaznicu gdje je uključen i muzej, to možete učiniti na ovom linku.
Odvojite jedno čitavo popodne za ovo mjesto, a naša preporuka je da dođete ili rano ujutru, ili kasnije uveče, negdje oko 17 ili 18h, kada je sunce skoro pa na zalasku. Ako dođete u sredini dana, biće mnogo vruće, ako pretpostavimo da u Atinu dolazite u sezoni, koja traje sve do oktobra, a ni sunce neće baš biti u dobrom položaju.
Akropolj je bio religijski i politički centar drevne Atine, a njegovi hramovi i građevine posvećeni su zaštitnici grada, boginji Atini.
Najpoznatija građevina na Akropolju je Partenon, monumentalni hram izgrađen između 447. i 432. godine prije nove ere, tokom Periklove vladavine. Partenon je posvećen boginji Atini Partenos i simbolizuje moć i veličinu Atinskog carstva. Njegov savršen arhitektonski dizajn, sa dorskim stubovima i pažljivo izbalansiranim proporcijama, čini ga jednim od najsavršenijih primjera klasične grčke arhitekture.
Pored Partenona, na Akropolju se nalaze i druge značajne građevine, kao što su Erehtion, hram poznat po svojim karijatidama, stubovima u obliku ženskih figura, koji čuva svetilišta bogova Posejdona i Atine.
S obzirom na značaj i neprocjenjivu vrijednost ovog mjesta, nije dozvoljeno dirati mramor od koga su izgrađene građevine, a uglavnom je sve ograđeno i posmatra se iz daljine, pa tako ne možete mnogo ni prići hramovima što je sasvim u redu kako bi se sačuvala istorija i vrijednost ovog mjesta.
Nakon što obiđete Akropolj, obavezno otiđite i u Akropoljski muzej. Nevjerovatno mjesto koje krije toliko vrijednih skulptura i djela, da ćete se oduševiti kada jednom shvatite koliko istorije je ispred vas. Ulaznice posebno za muzej možete kupiti preko ovog linka.
Recimo, karijatide na Erehtion hramu su u suštini kopije, a originali se nalaze u ovom muzeju kako bi se sačuvale od propadanja i vremenskih uslova.
Osim toga, na pojedinim skulpturama možete vidjeti i rekonstrukciju, kako bi se prikazalo kako su nekad izgledale i koje boje su bile. Ovo je sjajan način da se vratite kroz istoriju vijekovima unazad i doživite ovaj period bar na trenutak.
I to bi bilo to ljudi. Uskoro iz Atine stiže jedan duži You Tube video o Grčkoj, u kojem će biti još mnogo toga interesantnog i zanimljivog, a do tada ne zaboravite da zavirite na moj You Tube kanal i pogledate šta smo sve to do sada snimali.
Ostavi komentar